21.06.2022

ASO 1.OSB ve ILO İşbirliği Anlaşması İmzaladı

ASO 1. OSB ve ILO iki önemli işbirliği anlaşmasına imza attı. Anlaşmalarla, iş arayanlara mesleki eğitim dersleri verilecek ve iş bulmalarına yardımcı olunacak. Kayıt dışı istihdamı azaltacak çalışmaların yanı sıra,  çalışanlara rehberlik ve danışmanlık hizmeti de verilecek… 

ASO 1.OSB, Ankara Sanayi Odası ve Uluslararası Çalışma Örgütü, iki önemli işbirliğine giderek beceri geliştirme yoluyla nitelikli bir işgücü geliştirmek ve işverenlerle çalışanlara çalışma hayatına dair en güncel bilgileri sunmak üzere İŞMEP ve ASO BİLMER projeleri için işbirliği protokolü imzaladı.

İşbirliği protokolleri ASO 1.OSB Başkanı Niyazi Akdaş, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ve Uluslararası Çalışma Örgütü Türkiye Direktörü Numan Özcan arasında imzalandı.

ASO 1. OSB Başkanı M. Niyazi Akdaş burada yaptığı konuşmada “ILO işbirliğinde verilecek mesleki ve teknik eğitimler, sanayide aranan teknik yeterlilikler ve becerilerle donatılmış, istihdam edildikleri iş yerlerine uyum sağlayan yüksek nitelikli teknik personel yetiştirilmesinde çok kıymetli fırsatlar sunacak. İş arayanlar açısından çok önemli imkanlar sağlayan bu programın yaygınlaştırılarak geliştirilmesi de çok faydalı olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir ise yaptığı konuşmada “ILO ile Ankara’da İŞMEP ve ASO BİLMER için işbirliğine giderek beceri geliştirme yoluyla nitelikli bir işgücü geliştirmek ve işverenlerle çalışanlara çalışma hayatına dair en güncel bilgileri sunmak üzere güçlerimizi birleştirmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

ILO’nun en eski üyelerinden birinin Türkiye olduğunu ve ASO ve ASO 1. OSB’nin ILO ile daha fazla proje yürütmesi gerektiğini söyleyen Özdebir sözlerine şöyle devam etti: ”İnsanın onurlu bir yaşam sürebilmesi için yeterli kazancının olması lazım. Bu konuda özellikle dezavantajlı göçmenlerin, sığınmacıların Türkiye’de ekonomiye kazandırabilmesi ve onların da onurlu bir yaşam sürebilmeleri önemli. Bu açıdan İLO’ya sağladığı bu imkandan dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ILO Türkiye Direktörü Numan Özcan ise “İŞMEP’in temel hedefi olan beceri geliştirmenin, iş arayanlar için insana yakışır iş fırsatlarını geliştirmede, işverenler içinse aradıkları nitelikli işgücüne erişmede kritik rol oynadığına inanıyoruz. BİLMER aracılığıyla da Ankara’da kayıtlı istihdamı ve insanı yakışır iş fırsatlarını teşvik ederek sosyal adalete katkıda bulunacağız” dedi.

İŞMEP, Türk vatandaşları ve geçici koruma altındaki Suriyeliler kayıtlı işlerde istihdam edilerek işbaşı eğitim yoluyla mesleki becerileri geliştiriliyor; iş dışı eğitimlerle de becerileri güçlendiriliyor. Program kapsamında katılımcılara işbaşı eğitimler çalıştıkları işyerlerinde, iş dışı eğitimlerse ASO-SEM’de verilecek. Bu sayede, iş arayanlar mesleki eğitim ve kayıtlı istihdama eşzamanlı olarak erişim sağlarken, işverenler de daha nitelikli bir işgücünden faydalanabiliyor.

ASO BİLMER, Bilgi Merkezi de ASO işbirliği ile kapılarını açıyor. BİLMER’ler esnaf ve sanatkârlar ile çalışanlarına, çalışma hayatının kuralları ve düzenlemeleri konusundaki farkındalıklarını artırmak için rehberlik ve danışmanlık hizmetleri veriyor. Ayrıca çalışma izni başvuruları konusunda destek hizmetleri sunarak eğitim ve istihdam fırsatlarına dair yönlendirmeler yapıyor.

 

 

Galeri

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top