28.09.2019

“GELECEĞİ KODLAYAN 65 VANLI” PROJESİ KAPSAMINDA ÖĞRENCİLER ASO 1.OSB’Yİ ZİYARET ETTİ

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı desteğiyle Türkiye Bilişim Derneği tarafından İpekyolu Belediye Başkanlığı ortaklığında yürütülen “Geleceği Kodlayan 65 Vanlı” projesi kapsamında Ankara’ya gelen 9-14 yaş arası 17 öğrenci ASO 1.OSB’de yer alan Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi'ni (Model Fabrika) ziyaret etti.

ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek’in ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarete ASO Diğer İmalat ve Yazılım Sektörü Meslek Komitesi Başkanı Nuray Başar, ASO 1.OSB Bölge Müdürü Cüneyt Çalık,projede yer alan öğrenciler ve proje uzmanları katıldı. Ziyarette çocuklarla yakından ilgilenen Tütek,minik konuklarına ASO 1.OSB’nin faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

Model Fabrika projesinin Türk sanayisine önemli katkılar sağlayacağını kaydeden Tütek,” Model Fabrikada, İşgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikte eleman yetiştirmek, işletmelerimizin verimliliğini artırmayı hedefleyen ve Endüstri 4,0’a geçiş için bir fırsat yaratarak, dünya ile rekabet edebilmelerine olanak sağlayacak olan Türkiye'nin ilk Model Fabrikası projesiyle işletmelerimize yalın üretim, dijital dönüşüm, ürün geliştirme, enerji verimliliği ve diğer konularda gerçek bir üretim ortamında bir fabrikanın daha verimli olması için gereken her şeyi test ederek öğretmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

Böyle bir projede yer almalarından dolayı memnuniyetlerini dile getiren öğrenciler, burada öğrendikleri bilgiler sayesinde ileride kendi tasarımlarını kendilerinin yapacağını belirtti.

Yenilen öğle yemeğinin ardından Bölgede yer alan Serdar Plastik firmasının üretim tesislerini gezen öğrenciler burada üretilen ürünler hakkında bilgiler alarak merak ettikleri sanayi ortamını öğrenme fırsatı buldu.

GELECEĞİ KODLAYAN 65 VANLI” PROJESİ

Proje çerçevesinde 9-14 yaşları arasındaki 160 çocuğa temel bilişim eğitimleri verilerek; ilk etapta algoritma ve akış diyagramları örnekleri, microsoft small basic, scratch ile kodlama ve 3 boyutlu modellemenin temelleri anlatıldı. Mehmet Erdemoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitim alan 160 çocuk arasından ilgisi daha fazla olan 43 çocuk seçildi.

Seçilen 43 çocukla ileri düzey eğitimlere devam edilirken, bu eğitimlerde çocukların eğilimlerine göre 3 gruba ayrıldı. Birinci grupta kodlama, yapay zeka, kriptoloji ve şifreleme, ikinci grupta üç boyutlu tasarım ve çevrimiçi oyun geliştirme, üçüncü grupta ise robotik programlama ve endüstri nesnelerin interneti maket ürün geliştirme eğitimleri alıyor. Bu eğitimler çerçevesinde 43 çocuk; grup projesi, bireysel proje ve iş dünyasına yönelik 3 boyutlu ürün, mobil uygulama, web sitesi, logo tasarımı, mobil oyun gibi projeler geliştiriyor.

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top