20.09.2019

GÜNEY AFRİKA'DAN ANKARALI İŞ ADAMLARINA YATIRIM ÇAĞRISI

Yatırım ve iş birliği görüşmelerinde bulunmak amacıyla ülkemize gelen Güney Afrikalı iş adamları ASO 1.Organize Sanayi Bölgesini ziyaret ederek bölgede faaliyet gösteren firmaların temsilcileriyle bir araya geldi. ASO 1.OSB Bölge Müdürü Cüneyt Çalık’ın ev sahipliğinde gerçeklen ziyarette iki ülke arasındaki ticaretin artmasına yönelik istişarede bulunuldu.

Afrika'dan gelen iş adamlarını Bölge Müdürlüğü binasında ağırlayan Bölge Müdürü Çalık, ASO 1.OSB'nin yapısı, Bölgede sürdürülen çalışmalar ve eğitim faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Çalık ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılması gerektiğini ifaderek şöyle konuştu;

“ASO 1.OSB ülke ekonomisine katkı sağlayan Türkiye’nin en iyi organize sanayi bölgelerinden bir tanesi olup, değişik sektörlerde 331 sanayi parselinde faaliyet gösteren 270 fabrikasıyla, yaklaşık 50.000 bin kişiye doğrudan istihdam olanağı sağlayan bir sanayi şehri. Ülkeler arası işbirliklerinin yanı sıra işadamlarımızın da üretime yönelik işbirliği yapması her iki ülke için çok önemli. Organize Sanayi Bölgeleri olarak çok önemli tecrübelerimiz var ve bu tecrübelerimizi sizlerle paylaşmaya hazırız ”dedi

Afrikalı Heyet ise ASO 1.OSB’de yer alan işletmelerin temsilcilerine, ülkelerinin yatırım imkânlarıyla ilgili sunumlar gerçekleştirerek iki ülke sanayicileri ile birlikte ekonomik ve ticari işbirliği yapmak için ASO 1.OSB’yi ziyaret ettiklerini belirtti.  Afrika bölgesinin en istikrarlı ve demokratik ülkesinin Güney Afrika Cumhuriyeti olduğunu söyleyen konuk heyet,  Türk yatırımcıları ülkelerine beklediklerini dile getirdi.

Güney Afrika'da özellikle tekstil, demir-çelik otomotiv alanında bir talebin olduğuna dikkati çeken Afrikalı iş adamları, “Özellikle bu konuda çalışmalar yapabilecek iş adamlarını ülkemize bekliyoruz. Barındırdığı özellikleriyle ülkemiz her açıdan avantajlara sahip. Gümrük vergilerimiz iş adamları için son derece dostane seviyede. Teşviklerle de doğrudan yatırımları cezp ediyoruz "dedi.

Konuşmalardan sonra heyette yer alan Güney Afrikalı işadamları benzer sektörlerde üretim yapan Ankaralı sanayicilerle bir araya geldiler. Heyet daha sonra bölgede yer alan Karba Otomotiv, Bozankaya, Kromlüks ve Nuriş Teknoloji’nin fabrikalarını gezerek Ankara sanayisini yakından tanıma fırsatı buldu.

Sunumu İndirmek İçin Tıklayınız

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top