14.08.2018

Özbekistan Heyetinden ASO 1.OSB'ye Ziyaret

Özbekistan'ın Sırderya Bölge Vali Yardımcısı Eşmatov Muradullah ve bölgeden gelen özel sektör temsilcileri, Ankara sanayisini yakından incelemek amacıyla ASO 1.OSB’yi ziyaret etti. Ziyarette türkiye ve Özbekistan  arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi ve olası işbirlikleri konuları ele alındı.

Heyet, ASO 1.OSB Başkanı Niyazi Akdaş tarafından karşılandı. Toplantıda konuşan Akdaş, Özbekistan heyetini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, konuk heyete Türkiye ekonomisi ve ASO 1.OSB hakkında bilgiler verdi. Ankara’nın  başkent olmasının yanında önemli bir sanayi şehri haline geldiğini belirten  Akdaş; ‘‘Ankara  son yıllarda teknolojinin yoğunlaştığı, katma değerli ürünlerin üretildiği ve ihraç edildiği önemli bir cazibe merkezi haline geldi. ASO 1.OSB ülkemizin en iyi yönetilen ve en kurumsal OSB'lerinden birisi olup, ülkemiz ekonomisine de 6 milyar ABD Doları'na yakın katkı sağlamaktadır. Modern sanayi ortamının en doğru örneklerinden biri olan bölgemiz gelen ticari ve resmi heyetlerin de önemli bir uğrak noktası haline gelmiştir. Bu ziyaretten sonra temenni ediyorum ki Özbekistan ile ticari ve ekonomik ilişkiler biraz daha gelişmiş olur ”diye konuştu.

Vali Yardımcısı Eşmatov Muradullah ise yaptığı konuşmada ASO 1.OSB’de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek şöyle konuştu:

“İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyet gösteren Türkiye-Özbekistan İş Konseyi olarak, iki taraflı ilişkileri canlı tutmak, Özbekistan'da iş yapmak isteyen Türk firmalarına ilk kaynaktan bilgi sağlamak amacıyla Özbekistan'ın bölgelerinden gelen heyetler ile tanıtım toplantıları ve ikili görüşmeler organizasyonu çalışmaları yapmak için buradayız.Türkiye, sanayileşme sürecinde dev adımlar attı. Bu adımları burada yerinde görmek şahsımız ve ülkemiz adına oldukça büyük bir fırsat oldu. Bugün burada olmamız, bir sonraki adımlarımız için başlangıç olacaktır. Burada edindiğimiz izlenimleri ülkemizde uygulamak istiyoruz. Buradaki misafirperverlikten dolayı çok mutlu olduğumuzu belirtmek isteriz” diye konuştu.ASO1.OSB’de yer alan firma temsilcilerine ülkesindeki yatırım olanaklarından bahseden yetkililer, Özbekistan hükümetinin Türk yatırımcılara büyük olanaklar tanıdığını belirterek Ankaralı işadamlarına yatırım çağrısında bulundular.

Konuşmalardan sonra  Bölgede yer alan Arçelik fabrikasını gezen konuk heyet Ankara sanayisini yakından tanıma fırsatı buldu.

Galeri

Özbekistan Heyetinden ASO 1.OSB'ye Ziyaret
Özbekistan Heyetinden ASO 1.OSB'ye Ziyaret
Özbekistan Heyetinden ASO 1.OSB'ye Ziyaret
Özbekistan Heyetinden ASO 1.OSB'ye Ziyaret
Özbekistan Heyetinden ASO 1.OSB'ye Ziyaret

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top