25.04.2024

“Çalışma Koşullarına ve Çalışma Ortamına Yönelik Farkındalık Artırma Bilgilendirme Toplantısı” ASO 1.OSB Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

ASO 1.OSB ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı iş birliğinde düzenlenen “Çalışma Koşullarına ve Çalışma Ortamına Yönelik Farkındalık Artırma Bilgilendirme Toplantısı” ASO 1.OSB Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanı Bekir Aktürk, ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, Bölge Müdürü Cüneyt Çalık, bakanlık bürokratları ve ASO 1.OSB’de üretim yapan işletmelerin temsilcileri katıldı. 

ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, konuşmasında Türk işletme tarihinde uzun ömürlü işletmelerin ender olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin en uzun ömürlü işletmelerinden birinin şekerleme sektöründe faaliyet gösteren bir firma olduğunu belirtti.

Konuşmasında tarihsel perspektiften de bahseden Tütek, Japonya'nın üretimde 1400 yıl öncesine dayanan firmalara sahip olduğunu dile getirdi. Bu durumu göz önünde bulundurarak, Türkiye'nin de benzer bir başarıya ulaşabileceğini ve bu açığı kapatmak için yoğun çaba sarf edilmesi gerektiğini vurguladı.

Tütek, ASO 1.OSB'nin yürüttüğü çalışmalar hakkında da katılımcılara detaylı bilgiler verdi. Bölgedeki işletmelerin rekabet gücünü artırmak için yapılan çalışmaların önemine değinen Tütek, ASO 1.OSB'nin gelecekteki hedefleri doğrultusunda daha da büyüyerek Türkiye ekonomisine katkı sağlamayı amaçladıklarını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanı Bekir Aktürk ise yaptığı konuşmada bakanlık olarak işverenin her zaman yanında olduklarını ve destek verdiklerini belirterek katılımcılara bakanlığın çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Toplantıda iş başmüfettişleri; ücretler, işsizlik, çalışma süreleri, işçilerin refahı, kayıt dışılık, çocuk ve gençlerin çalıştırılması, iş sağlığı ve güvenliği ile istihdam ve işgücü piyasası uygulamaları gibi çalışma şartlarına ve ortamına yönelik mevzuat hükümleri hakkında katılımcılara bilgi verdi.

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top