23.10.2023

ASO Model Fabrika Öğren-Dönüş Programı’nın 12.’sinin Sonuçları Tanıtıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ankara Sanayi Odası, ASO 1. OSB ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliği ile işletmelerin dijital dönüşümü hızlandırmak için kurulan Türkiye’nin ilk Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezinin  (Model Fabrika)  12. Öğren Dönüş Program Lansman Toplantısı, gerçekleştirildi.

Lansmana Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, ASO Başkanı Seyit Ardıç, Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Abdullah Başar, ASO Yönetim Kurulu Üyesi Ertuğrul Onat, ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, Bölge Müdürü Cüneyt Çalık programa katılan firmaların temsilcileri ile ASO meclis ve komiteleri üyeleri ile çok sayıda sanayici katıldı. 

ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek’in Model Fabrika’ya ilişkin sunumunun ardından kürsüye çıkan ASO Başkanı Seyit Ardıç, sınırlı kaynaklarla rekabetçi üretim yapmanın tüm dünyada önemli olduğuna işaret ederek, model fabrikaların bu ihtiyacı karşıladığını söyledi. ASO Model Fabrika’nın, KOBİ’ler başta olmak üzere her ölçekte işletmeye verimlilik ve dijitalleşme konusunda uygulamalı eğitimler verdiğini belirten Ardıç, “ASO Model Fabrika, saha koçluklarıyla firmalarımızın kendi ‘Yalın Liderlerini’ yetiştiren öncü bir merkezdir” dedi. 

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez de konuşmasında, sanayi ve teknolojide güçlü Türkiye'nin, bölgede barışın ve istikrarın da güvencesi olacağını dile getirdi. Katma değerli üretimin temelinde teknolojik gelişme ve AR-GE olduğuna dikkati çeken Dönmez, AR-GE ekosistemine yapılan yatırımların meyvelerini vermeye başladığını ifade etti. Dönmez, şu an Türkiye'de 8 model fabrikanın olduğunu bildirerek, "Model fabrikalardaki öğren-dönüş programları sayesinde hem patronlar hem de çalışanlar deneyim kazanıyor" dedi. 

Konuşmaların ardından ASO Model Fabrika 12. Öğren Dönüş Programına katılan 7 firmanın temsilcileri, programla ilgili kazanımlarını, üretim ve kapasitelerindeki artışı rakamlarla anlattı. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, firma temsilcilerine sertifika ve plaketlerini takdim etti. 

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top