29.07.2022

ASO Model Fabrika 6. Öğren-Dönüş Programı’nın Sonuçları Tanıtıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, UNDP, Ankara Sanayi Odası ve ASO 1.OSB işbirliğiyle sanayide verimliliği artırmak ve dijital dönüşümü hızlandırmak için ASO 1.OSB’de kurulan “ASO Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi”nin (ASO Model Fabrika) 6. Öğren Dönüş Program Lansman toplantısı gerçekleştirildi. 

ASO Sürekli Eğitim Merkezi (ASO-SEM) toplantı salonunda düzenlenen programa ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar, ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, Bölge Müdürü Cüneyt Çalık, Md. Yrd. Kamil Sunal bölgede yeralan sanayiciler ve eğitime katılan firma yetkilileri katıldı.

Programın açılışında bir konuşma yapan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, sanayi toplumu ve sanayi kültürü sahibi olabilmenin nesilleri aşan bir evrimi gerektirdiğini söyledi.

Bunu özellikle Model Fabrika uygulamalarını gördükten sonra daha çok idrak ettiğini dile getiren Özdebir, "1 liralık yatırım yapmadan yüzde 150'lere varan verim artışları bir işletmenin hayatı açısından, onun dünyayla rekabeti açısından son derece önemli bir gösterge. Bu anlamda, hepimizin dünyayla rekabet edebilmek için iş yapma şekillerimizi tekrar gözden geçirmemiz ve bitmeyen bir yalın yolculuğunda olmamız gerekiyor." dedi.

İşletmelerin bir an evvel Endüstri 4.0 uygulamalarına geçmesi gerektiğini anlatan Özdebir, "Endüstri 4.0'la dijital olarak bilgiler, üretimin bütün safhaları, yönetimin ve kararlarının almış olduğu satış, satış sonrası siparişler, tedarik, bütün bunların hepsinin insan hatasından arındırılmış bir şekilde takip edilebilmesi gerçekten yıkıcı bir rekabeti beraberinde getiriyor." diye konuştu. 
Türkiye'deki bütün işletmelerin dünyadaki rekabet ortamına hazırlanması gerektiğini vurgulayan Özdebir, bunun yolunun da maliyetleri düşürüp kaliteyi artırmaktan geçtiğini ifade etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü İlker Murat Ar da Ankara Model Fabrika'dan elde edilen çıktıların net, somut ve anlaşılır bir şekilde kamuoyuyla paylaşılmasının önemine değindi.
Model fabrika uygulamalarının temelinde öğren dönüş programlarının yattığını dile getiren Ar, buralardan elde edilen kazanımların sadece firmaları değil bu firmaların tedarikçilerini de olumlu etkilediğini söyledi.

ASO1. OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek de Ankara Model Fabrika'da firmaların verimliliklerine odaklandıklarını belirterek, "Firmaların karlılığı, başka bir deyişle Türkiye'nin kalkınmasını konuşuyoruz. Rakiplerimize baktığımız zaman, herkes bizim yaptığımız her şeyin aynısını yapabiliyor. Bu konuda hiç kimsenin bir eksiği yok ama önemli olan bunları verimli bir şekilde yapabiliyor olmak." değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından programa katılan firmalar sunum gerçekleştirdi. Daha sonra firmalara plaketleri takdim edildi. 

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top