28.04.2022

ASO 1.OSB’DE KOSGEB “YEŞİL DÖNÜŞÜM DESTEK PROGRAM DESTEKLERİ” ANLATILDI

ASO 1.OSB tarafından üyelerini bilgilendirmek amacıyla KOSGEB Ankara Sincan Müdürlüğü iş birliğinde “KOSGEB Yeşil Dönüşüm Destek Program Destekleri” bilgilendirme ve tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıda katılımcılara KOBİ’lerin yeşil dönüşüm konusunda mevcut durumlarının tespit edilerek sorun ve ihtiyaçlarının belirlenmesi, gerekli stratejilerin oluşturulması, kapasitelerinin geliştirilmesi ve öncelikli ihtiyaçlarının karşılanması hakkında detaylı bilgiler verildi.

Toplantıya KOSGEB Başkan Yardımcısı Bilal Kendirci, KOSGEB Proje Yönetimi Dairesi Başkanı Faruk Kahvecioğlu, KOSGEB Ankara Sincan Müdürü Dr. Ali Sevinç, ASO 1.OSB Bölge Müdürü Cüneyt Çalık, Md. Yrd. Kamil Sunal ve Bölgede yer alan işletmelerin temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bölge Müdürü Cüneyt Çalık, ASO 1.OSB olarak iş dünyasını yakından ilgilendiren yasal düzenlemeler hakkında çok sayıda bilgilendirme toplantısı gerçekleştiklerini belirterek ASO 1.OSB’nin düzenlediği eğitim ve seminerler ile üyelerinin bilgilendirilmesine destek olmayı sürdürdüklerini söyledi. KOSGEB tarafından hazırlanan destek programının Pilot uygulaması olan TEVMOT projesinin 2020 yılında 7 pilot OSB’de hayata geçtiğini belirten Çalık,” Bölge Müdürlüğümüz içerisindeki 6 adet kobi vasfına sahip üyemiz verimli motor değişimi programına dahil edilmiş ve Türkiye’de TEVMOT projesi kapsamında ilk motor değişimleri Bölge Müdürlüğümüz içerisindeki üyelerimizde gerçekleştirilmiştir. Motor değişimleri tamamlanan işletmelerimizde yaklaşık %10 ile % 30 arasında verimlilik sağlanmıştır. Proje ile ilgili olarak sürekli gündeme getirdiğimiz, destek ve uygulama mekanizmalarının sürekli başvuruya açık hale getirilmesi KOSGEB sayesinde mümkün hale getirilmiştir. Bizler de ASO 1.OSB olarak dünyamızın ve ülkemizin enerjisinin daha verimli kullanılması ve gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakabilmek adına işletmelerimizi teşvik etmeye devam ederek; her projede olduğu gibi “Yeşil Dönüşüm Destek Programı” kapsamında sizlerle birlikte olacağız” dedi.

Bilgilendirme toplantısının sonunda katılımcılardan gelen sorular konunun uzmanları tarafından yanıtlandı.

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top