30.11.2021

SOLOTÜRK PİLOTLARI ASO TEKNİK KOLEJİ ÖĞRENCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi SOLOTÜRK’ün pilotları, Ankara Sanayi Odası 1.Organize Sanayi Bölgesi yer alan ASO Teknik Koleji öğrencileri ile bir araya gelerek deneyimlerini paylaştı.

Milli Savunma Bakanlığı, Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi SOLOTÜRK’ün pilotları Hava Pilot Binbaşı Emre Mert, Hava Pilot Binbaşı Murat Bakıcı ve SOLOTÜRK Gösteri Ekibi Basın Danışmanı Hava Piyade Yüzbaşı Mustafa Bircan Biçer, Türkiye'nin OSB'ler içinde içerisinde kurulmuş ilk eğitim merkezi olan ASO Teknik Koleji’nin öğrencileri ile bir araya geldi.

Konuşmasında uçaklarının diğer savaş uçaklarından herhangi bir farkının olmadığını söyleyen SOLOTÜRK pilotlarından Binbaşı Emre Mert, “SOLOTÜRK uçakları, operasyonlarda kullandığımız diğer uçaklarla aynı. Fakat uçağın üzerinde özel tasarım boya var. Kanat uçlarında duman üreteçleri var, oradan da gösteri uçuşumuzu etkili kılacak dumanı üretiyoruz. Onların dışında diğer uçaklardan ekstra bir özelliği yok” dedi.

F-16 uçağında 53 bin feet irtifaya kadar çıktığını anlatan Binbaşı Mert, “Konya üzerinde 53 bin feet irtifaya çıktığımda Akdeniz ile Karadeniz’i aynı anda görebiliyordum. Gösterilerde ise minimum 100 feet (30 metre), maksimum 15 bin feet (4 bin 500 metre) aralığına kadar irtifamız var. Sürat olarak da 100 knot (saatte 180 km) ve 600 (saatte bin 200 km) knot aralığında süratimiz oluyor” diye konuştu.

Hareketler sırasında SOLOTÜRK pilotlarının pozitif 9 ve negatif 3 arasında G kuvvetine maruz kaldığını anlatan Mert, uçağın hareketine göre 10 G’ye kadar kuvvete maruz kaldıklarını söyledi.

Öğrencilere pilotluk mesleği ilgili tavsiyelerde bulunan Binbaşı Mert ”Bu bir bayrak devir teslimi. Bizler bu bayrağı bizden sonra gelene teslim edeceğiz, onlar da bir sonrakine. Ama kurum bakidir ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ayrılmaz parçası olan Türk Hava Kuvvetleri pilot olmak isteyen gençlerimizi bekliyor. Pilot olmak isteyen gençlerimizi öncelikle şu an okudukları okulları başarıyla bitirmeleri gerekmektedir. Disiplinli, sağlıklı ve özverili çalışmaları, hayallerine kavuşmalarına yardımcı olacaktır. Bunlara ek olarak mutlaka düzenli olarak spor yapmalılar” diye konuştu.

Programda pilotların SOLOTÜRK ekibini tanıtması, 1 günlük yaşantılarını anlattığı video gösterisinin izlenilmesi ve deneyimlerini paylaşması ile sona erdi. 

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top