18.05.2019

ÇOCUKLAR MESLEKİ EĞİTİM BECERİ TESTİ (MEBET) TESTİNDE BİR ARAYA GELDİ

ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek ev sahipliğinde gerçekleşen programa, Sincan İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Durmuş Kıran, MAN Türkiye A.Ş Genel Müdürü Ufuk Doğrusöz, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Mehmet Bozdemir, Sincan Vergi Dairesi OSB Firmalar Vergi Şefi Naki Yılmaz, Arçelik Yöneticisi Sinan Akay, Turizmci Hilal Baran, Model Fabrika Direktörü Ufuk Kaya ve programa davetli misafirlerin çocukları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, misafirlere ASO 1.OSB de yer alan  eğitim kurumları (ASO Teknik Koleji, Erkunt Mesleki Eğitim Merkezi, Hacettepe Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu, ASO Anaokulu, ASOSEM ve Model Fabrika) ve uygulamaları hakkında detaylı bilgiler verdi. 

ASO 1.OSB Yönetim Kurulu olarak eğitime büyük önem verildiğinin altını çizen Tütek“Üreten nesiller yetiştirmek amacıyla, ASO 1.OSB’de yer alan sanayicilerimizle işbirliği yaparak ülkemizin geleceğine değer katan, lider, yenilikçi ve üreten bireyler yetiştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bugün bulunduğumuz merkezimizde, işletmelerimizin teknik elemanlarının, israfların ortadan kaldırılarak verimlilik artışının sağlanması, üretim süreçlerinin iyileştirilmesi, kalitenin geliştirilmesi, dolayısıyla maliyetlerin azaltılarak rekabet gücünün artırılması konularında eğitilmeleri amaçlanmaktadır. Merkezimizde bu amaçlara yönelik, yalın dönüşüm ve sanayi 4.0 ilkelerinin tüm uygulamaları sunulmaktadır” diye konuştu.

Mesleki ve Teknik eğitim alanında mezun olan öğrencilerin istihdamının sağlanması ve sanayinin büyük oranda ihtiyaç duyduğu kalifiye iş gücünün temin edilmesi amacıyla Erkunt Mesleki Eğitim Merkezi’nde uygulanan SİMEP projesi hakkında detaylı bilgiler veren Tütek, ”SİMEP Mesleki Eğitim Sisteminin hedefi; Sanayicimizin istediği modelde elemanların sosyal yönden de geliştirilerek yetiştirilmesinin sağlanması ve çocuklarımızın mesleki yeterliliklerini en iyi gösterebilecekleri alanlarda bu eğitimlerin yapılmasıdır. Bu eğitim sisteminin sonucunda; çocuklarımızın yeteneklerine en uygun alanlarda ve teknolojinin istediği verimlilik ve kalitede sosyal yönden de yetişmiş bir birey olarak istihdam edilmeleri öngörülmekte ve bu öngörü Bölgemizde 12 yıldır başarı ile gerçekleştirilmektedir. Bugün burada çocuklarımıza uyguladığımız, Mesleki Eğitim Beceri Testi (MEBET) testi ile çocuklarımızın algılama kapasitesi, el, kol ve zekâ koordinasyonu, aritmetik akıl yürütme yetenekleri, üç boyutlu uzaysal algı yetenekleri, sözel yetenekleri, simetri yeteneklerini belirleyeceğiz. Test sonuçları bizlere çocuklarımızın ilgileri hangi yönde, becerileri hangi dala uygun, motorik becerileri, yetenekleri neye yatkın gibi sorulara cevap bularak bilimsel veriler ile çocuklarımızı doğru yöne yönlendirmiş olacağız. Bu kapsamda okullarımızda görevli tüm öğretmenlerimiz, sadece bölgemizde veya Ankara da değil, aynı zamanda Türkiye’nin başka şehirlerde olan diğer okullara da ziyaretler gerçekleştirerek, SIMEP projesinin 12 yıllık başarı hikâyesini anlatarak eğitimler veriyor. Önümüzdeki süreçte yeni işbirlikleri geliştirmek ve güzel projelere imza atmak için çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu. 

Program, programa davetli misafirlerin lise çağında olan çocuklarına Mesleki Eğitim Beceri Testinin yapılması ve Model Fabrika’nın eğitim ve uygulama atölyelerinin detaylı bir şekilde gezilmesiyle sona erdi.


SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top