15.05.2019

SOMALİLİ BAKAN'DAN ASO 1.OSB’YE ZİYARET

Somali Federal Cumhuriyeti Hirshabelle Eyaleti Ticaret ve Sanayi Bakanı Yahye Ismail Mohamed, “ASO 1.OSB, üretim, çevre, ihracat, inovasyon ve eğitim kurumlarıyla işbirliği açısından hem Türkiye’ye hem dünyaya örnek gösterilebilecek bir organizasyon”

Somali Federal Cumhuriyeti’ne bağlı Hirshabelle Eyaleti Ticaret ve Sanayi Bakanı Yahye Ismail Mohamed ve iş adamlarından oluşan Somali heyeti,  ASO 1.OSB ve Ankara Sanayi Odası tarafından yürütülen proje ve çalışmalar hakkında bilgi sahibi olmak ve nitelikli iş gücü yetiştirmek amacıyla kurulan eğitim merkezlerini yerinde gözlemleyip tecrübelerini ülkelerine aktarmak amacıyla ASO 1. OSB’yi ziyaret etti.

Ziyarette Türkiye ile Somali arasındaki ticari, ekonomik ilişkiler değerlendirilerek, gelecek dönemde mevcut ilişkilerin geliştirilmesi, sanayi ve eğitim alanında kurulabilecek iş birlikleri ve atılabilecek adımlar ele alındı.

ASO 1.OSB konferans salonunda gerçekleşen toplantıya Somali Bakanı Yahye Ismail Mohamed, ASO 1.OSB Bölge Müdürü Cüneyt Çalık, ASO Genel Sekreter Yardımcısı Yusuf İnce, Bölge Müdür Yardımcısı Kamil Sunal ve Somali’den gelen iş adamları katıldı.

Heyete ASO 1.OSB’nin faaliyetleri hakkında bilgi veren ASO 1.OSB Bölge Müdürü Cüneyt Çalık, Somali ile kardeşlik ve barış ortamının sürdürülmesi için yapılan karşılıklı ziyaretlerin önemli olduğunu ifade etti. Somali ile sanayi alanında işbirliğinin geliştirilmesi konusunda her türlü desteğe hazır olduklarını belirten Çalık ;‘‘Somali ile birlikte yapılacak çalışmalarda ASO 1.OSB olarak elimizden gelen desteği sunmaya hazırız” diye konuştu.

Somali Federal Cumhuriyeti’ne bağlı Hirshabelle Eyaleti Ticaret ve Sanayi Bakanı Yahye Ismail Mohamed ise yaptığı konuşmada ASO 1.OSB’de olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Mohamed; “ Somali ile Türkiye arasındaki ticari ilişkileri teşvik etmek, her iki ülkenin yatırım olanaklarını değerlendirmek ve karşılıklı fırsat ve imkanlar yaratabilmek amacıyla ASO 1.OSB’yi ziyaret ediyoruz. ASO 1.OSB, çevrecilik, ihracat, inovasyon ve eğitim kurumlarıyla işbirliği açısından hem Türkiye’ye hem dünyaya örnek gösterilebilecek bir organizasyon. İki ülke arasında ticaretin geliştirilmesi  için bu toplantıları yıl içerisinde tekrar etmek istiyoruz.  diye konuştu.

Program Bölgede yer alan ASO Teknik Koleji’nin derslik, atölye ve uygulama alanları ile Serdar Plastik firmasının üretim tesislerinin gezilmesiyle sona erdi.

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top