21.03.2019

ÇORUM TİCARET VE SANAYİ ODASI ASO 1.OSB’Yİ ZİYARET ETTİ

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyeleri, ASO 1.OSB’de yer alan ASO Teknik Koleji, Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi-Model Fabrika ve ASO Sürekli Eğitim Merkezi’nin (ASOSEM) eğitim faaliyetlerini yerinde görüp tecrübelerini Çorum sanayicileri ile paylaşmak amacıyla ASO 1.Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti. Ziyarette olası işbirliği halinde yapılacak çalışmalarla ilgili fikir alış verişinde bulunuldu.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve ASO 1.OSB Başkanı Niyazi Akdaş ev sahipliğinde gerçekleştirilen ziyarete Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal’ın yanı sıra Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri, ASO Başkan Vekili Mete Çağlayan, ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, ASO 1.OSB Bölge Müdürü Cüneyt Çalık ve Bölgede yer alan eğitim merkezlerinin idarecileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ASO Başkanı Özdebir, ülkelerin uluslararası rekabet gücü kazanmasında nitelikli işgücünün önemine dikkat çekti. Üretime yönelik nitelikli iş gücünün ya da başarılı personellerin ortaya çıkması için mesleki ve teknik eğitim kurumlarını tercih edilen okullar haline getirilmesinin altını çizen ASO Başkanı Özdebir,” Ülkemiz ekonomisinin güçlenmesi için teknoloji üreten nesiller yetiştirerek yüksek teknolojili ürünler üretmemiz gerekiyor.  Ankara Sanayi Odası olarak sanayicilerimizle işbirliği yaparak ülkemizin geleceğine değer katan, geleneklerine bağlı kalan, çağın gereklerini iyi okuyabilen, topluma ve insanlığa değer katan bir gençlik yetiştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. ASO 1.OSB’de yer alan eğitim merkezlerimiz hem sanayicilerimiz hem de ülkemiz için çok önemli. Çünkü küresel yarışta firmalarımızın var olabilmesi için, bu okulda yetişecek gençlerimiz yeni icatlar çıkaracaklar, inovasyon yapacaklar, yeni idare tarzları geliştirecekler ve firmalarımızı dünya ile rekabet edebilecek düzeye getirecekler’’ diye konuştu.

ASO 1.OSB Yönetim Kurulu olarak eğitime büyük önem verildiğinin altını çizen ASO 1.OSB Başkanı Niyazi Akdaş,” Bizden önceki yönetimlerde olduğu gibi ASO 1.OSB Yönetim Kurulu olarak önem verdiğimiz konulardan başında eğitim gelmektedir. Bir ülkenin geleceğinin o ülke insanlarının alacakları eğitime bağlı olduğu gerçeğine inanıyoruz. Sanayicilerimizin yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri olan nitelikli eleman bulamama sorunu olduğunun ve çözümünün mesleki eğitimden geçtiğinin bilincindeyiz. Bölgemizde yer alan, çıraklık okulundan Meslek Yüksek Okulu’na kadar her alanda mesleki ve teknik eğitim kurumları ile ülkemize rol model oluşturacak eğitim faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Eğitim merkezlerimizde önce kendi sanayicimizin nitelikli iş gücünü yetiştirmeyi sonra Türkiye'deki diğer sanayi bölgelerinin nitelikli iş gücünü yetiştirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal ,”ASO 1.OSB’de yer alan eğitim merkezleri Türkiye'ye rol model oldu. Yakın zamanda faaliyete geçireceğimiz eğitim uygulamalarına başlamadan sizleri ziyaret edip, tecrübelerinizden faydalanmak istedik. Burada yer alan eğitim merkezleri bizleri çok etkiledi. Gerek Türkiye'nin nitelikli iş gücü sorununa çözüm bulmak açısından gerekse yalın üretim ile verimliliği arttırma açısından düşünülmüş eğitim merkezleriniz var. Teorikte gördüğümüz  bilgileri burada uygulamalı şekilde görme ve uygulama fırsatımız oldu. Çorum Ticaret ve Sanayi Odası olarak mesleki eğitim, Endüstri 4,0,dijital dönüşüm ve yalın üretim noktasında Çorum’da üretim yapan sanayicilerimizi bilgilendirerek sizleri ziyaret etmesini sağlayacağız” diye konuştu.

Program, ASO Teknik Koleji, ASOSEM ve Model Fabrika’nın derslik, atölye ve uygulama alanlarının detaylı bir şekilde gezilmesiyle sona erdi.

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top