12.03.2019

RUSYA FEDERASYONU SVERDLOVSK BÖLGESİ ASO 1.OSB’Yİ ZİYARET ETTİ

ASO 1.OSB,  dünyanın geniş bir coğrafyasından gelen yabancı heyetlere bilgi ve tecrübesini paylaşmaya devam ediyor. Bu kez Rusya’nın yer altı kaynakları zenginliğiyle öne çıkan, Ural Dağları’nın doğusunda konumlanması sebebiyle stratejik bir konuma sahip olan kara ve demir yollarının kesiştiği Sverdlovsk Bölgesi yetkilileri ASO 1.OSB’nin konuğu oldu.

İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türkiye-Rusya İş Konseyi, iki taraflı ilişkileri canlı tutmak, Rusya’da iş yapmak isteyen Türk firmalarına ilk kaynaktan bilgi sağlamak amacıyla ülkemizi ziyaret eden Rusya Federasyonu (RF) Sverdlovsk Bölgesi Bölge Yatırım ve Kalkınma Bakanı Viktoriya Kazakova ve beraberindeki heyet ASO 1.OSB’yi ziyaret etti.

ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Bozkurt ve Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, Sverdlovsk Bölgesi Bölge Yatırım ve Kalkınma Bakanı Viktoriya Kazakova, Sverdlovsk Bölgesi Eğitim ve Gençlik Politikası Bakanı Yuriy Biktimirov, Sverdlovsk Bölgesi Kültür Bakanı Svetlana Uçaykina, Sverdlovsk Bölgesi Üluslararası ve Dış Ekonomik İlişkileri Bakan Yardımcısı İvan Detçenya, Türkiye Cumhuriyeti Ekaterinburg Fahri Konsolos Yardımcısı Malika Sultanova, Orta Ural Kalkınma Ajansı Genel Müdürü Maksim Praçik, ASO 1.OSB Bölge Müdürü Cüneyt Çalık ve Bölgede yer alan firmaların yetkilileri katıldı.

Konuk heyete Ankara sanayisi ve ASO 1.OSB hakkında bilgiler veren Bölge Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, Ankara’nın önemli bir sanayi ve ticaret şehri olduğunu belirterek, kara, hava ve demiryolu bakımından çok önemli bir kavşak noktası olan Ankara’ya ulaşımın havayolu, kara yolu ve demir yolu ile sağlanabildiğini dile getirdi. Konuk heyete ASO 1.OSB’nin faaliyetleri hakkında da bilgiler veren Tütek, ”Bölgemiz 2 miyar doları ihracat olmak üzere ülke ekonomisine yıllık 6 milyar dolar katkı sağlayan Türkiye’nin en iyi yönetilen organize sanayi bölgelerinden bir tanesidir. 331 sanayi parselinde tam kapasite faaliyet gösteren 280 fabrikasıyla, günlük 40.000 aracın giriş-çıkış yaptığı bir sanayi şehri haline gelmiştir. Gerek ülke olarak gerekse Organize Sanayi Bölgeleri olarak sanayi ve ticaret alanında çok önemli tecrübelerimiz var ve bu tecrübelerimizi sizlerle paylaşmaya hazırız. ASO 1.OSB’de yer alan sanayicilerimizle karşılıklı ticaret ve yatırım heyetleri oluşturarak ülkeler arası dostluğumuzu ekonomik işbirliğine dönüştürebiliriz”diye konuştu.

Sverdlovsk Bölgesi Bölge Yatırım ve Kalkınma Bakanı Viktoriya Kazakova ise yaptığı konuşmada ASO 1.OSB’de olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Kazakova; “ Sverdlovsk ile Türkiye arasındaki ticari ilişkileri teşvik etmek, her iki ülkenin yatırım olanaklarını değerlendirmek ve karşılıklı fırsat ve imkanlar yaratabilmek amacıyla ASO 1.OSB’yi ziyaret ediyoruz. Sverdlovsk Bölgesi RF’de büyük bir sanayi bölgesi olmakla birlikte, RF’nin sosyal ve ekonomik performans bakımından ilk 10 bölgesi arasında yer almaktadır. Bölgenin ekonomisi madencilik, metalurji ve makine inşa sanayisinden oluşmaktadır. Bölgenin başkenti Ekaterinburg, 1,4 milyonu nüfusu ile RF’nin 4. en büyük şehridir. Bölgenin milli hasılasının en büyük 4 kalemi, sanayi %30,5; toptan ticaret %18.8; gayrimenkul işlemleri %11,6 ve ulaşım/iletişim sektörü %8,7 şeklindedir. Bölgede ayrıca Boeing, Siemens, TOS, EMCO, OKUMA gibi önemli yabancı firmaların yatırımları bulunmaktadır.  Ankara iş dünyasını Bölgemizde yeni yatırımlara davet ediyoruz. Sizlerin uluslararası tecrübelerinizden de faydalanmak istiyoruz” diye konuştu.

Toplantı, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik yapılan sunumla sona erdi

 

 

 

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top