05.03.2019

ARABULUCULUK SİSTEMİ ASO 1.OSB’ DE ANLATILDI

ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi’nin paydaşlarını bilgilendirmek amacıyla çeşitli kurum ve kuruluşlarla gerçekleştirdiği toplantılar zinciri devam ediyor.

Bu kapsamda iş dünyasını yakından ilgilendiren bir konuyu daha gündeme taşıyan ASO 1.OSB, etkinlik programı kapsamında Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı koordinatörlüğünde düzenlenen  ‘Arabuluculuk Yönteminin Sağladığı Mali, Hukuki, Vergisel Avantajlar, Finansal ve Hukuki Süreçlerde Kazançları Artırmak ve Kayıpları Azaltmak için Arabuluculuk Yönteminin Doğru Kullanılması, Arabuluculuk Sürecinde Şirketin ve Şirket Yöneticisinin Rolü, İşçi – İşveren Uyuşmazlıklarında ve Ticari Uyuşmazlıklarda Dava Şartı (Zorunlu Arabuluculuk) konularının anlatıldığı bilgilendirme toplantısına ev sahipliği yaptı.

ASO 1.OSB Bölge Müdürü Cüneyt Çalık ev sahipliğinde gerçekleşen bilgilendirme toplantısında Adalet Bakanlığı Arabulucuk Daire Başkanı Umut İlhan Durmuşoğlu, Avukat Arabulucu Burak Aslanpınar ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Dağlar Ekşi, Arabuluculuğun İş Dünyasına Katkıları ve İş Hukukundaki Zorunlu Arabuluculuk Uygulaması konularında katılımcıları bilgilendirdiler.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bölge Müdürü Cüneyt Çalık, katılımcılara Bölgede yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler vererek, ASO 1.OSB’de yer alan işletmelerin doğru bilgiye, doğru kaynaktan ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla bu toplantıları düzenlediklerini belirtti.

Adalet Bakanlığı Arabulucuk Daire Başkanı Umut İlhan Durmuşoğlu ise Arabuluculuğun vatandaşın uyuşmazlığına çabuk çare bulması ve hukuki uyuşmazlığı temelinden ortadan kaldırması nedeniyle büyük ilgi gördüğünü vurguladı.

Arabuluculuğun temel prensibi olan 'kazan kazan' ile her iki tarafında kazındığını dile getiren Durmuşoğlu, şunları kaydetti:

"2018 itibariyle 350 bin dosyada yüzde 67 gibi bir başarı sağlandı. Bu başarıya anlaşma-anlaşamama diye bakmamak lazım. Buraya gelen işçimiz, işverenimiz helalleşti. Arabuluculuk, husumetleri sona erdirdi. Bu insanlar tekrar bir araya geldi. İşveren, işçinin oğlunu, kızını bir başka işe aldı. O hukuki ihtilaf tamamıyla barışçıl bir şekilde neticelendi. O ilişkilerin de devamı sağlandı ”dedi.

Arabuluculuk Sistemi hakkında detaylı bilgilendirmenin yapıldığı toplantının son bölümünde katılımcılardan gelen sorular konuşmacılar tarafından cevaplandırıldı.

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top