18.02.2019

MEHMET ÖZHASEKİ ASO 1.OSB’DE SANAYİCİLERLE BULUŞTU

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki, Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti. Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ve ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Akdaş ile Sanayi Bölgesi’nin önde gelen firmalarının temsilcileri Mehmet Özhaseki’ye ziyaretinde eşlik etti. Özhaseki’nin ilk durağı, iş makineleri üretiminde dünya çapında nam salmış Hidromek Fabrikası oldu. Fabrika personeli ile yemek yiyen Özhaseki, “Mesele yalnızca bir yerel seçim meselesi değil. Türkiye’nin beka meselesi” dedi. 

Özhaseki’nin ziyaretinde ikinci durağı Bölgede yer alan Bozankaya firması oldu. Almanya’da iş bitirme belgesi olmadığı için büyük ihalelere giremeyen firmanın Ankara’ya geliş serüvenini anlatan Özhaseki, “Bugün burada gurur duyacağımız bir tablo ile karşı karşıyayız. Yıllar öncesinde özellikle belediyelerimizin kullandığı birçok aracı yurt dışından getirmek zorundaydık. Birçok hizmeti yabancı müşavirlerin hazırlamış olduğu raporlar doğrultusunda iş yapmak durumundaydık. Zaman içinde çok şükür yeni gelişmelerle burada bir gurur tablosu ile karşı karşıyayız. Raylı sistemler eskiden müşavirlerin hazırladığı raporlarla anahtar teslim yapılan işlerdi. Bir yandan yerin altında yapılan işler var, orada raylar döşeniyor, katener hatları yapılıyor, sinyaliz sistemleri ve elektrifikasyonlar önemliydi. Bilinen bir sistem değildi. Üstüne de araçlar alınıyor, yani vagonlar getiriliyordu. Dört ülke vardı Fransa, Kanada, İtalya ve Almanlar ihaleleri kendi aralarında bölüşüyorlardı. Türkiye olsun, başka ülkeler olsun fiyat indirmiyorlardı. Mecbur kalıp verilen vagonlar alınıyordu. Çok şükür belediye başkanlığım döneminde bir arkadaşla tanıştık, ürettiği araçları Siemens’e veriyordu Aytunç Günay kardeşimiz. Önayak olduk, Ankara’ya Sincan Organize Sanayi Bölgesi’ne getirdik. Risk aldım, tanesi 2,5 milyon Euro olan araçlar için ‘1.5 milyon veririm ama üretimi de Türkiye’de yapacaksın’ dedim. Ankara’da 80 bin metrekare kapalı alan üzerinde fabrika kurdu. Hem belediye 30 milyon euro kar etti, hem bin 200 kişi çalışıyor. Sonra iş bitirme belgesini de aldı. Şimdi Tayvan metrosu ihalesini aldı, yanında da mühendis evlatlarımızı çalıştırıp istihdama katkı sağlıyor. Türkiye’de ürettiği vagonları şimdi Tayvan’a gönderecekler”dedi

ASO 1. OSB Konferans Salonu'nda sanayicilerle bir araya gelen Özhaseki, hızlı değişimin olduğu bir çağda yaşandığını söyledi. Bu değişime belediyelerin de uyum sağlaması gerektiğini ifade eden Özhaseki, "Bu değişim hem çok hızlı hem de çok boyutlu. Son 20 yılda yaşadığımız değişim yüz yıllara bedel. Öyle bir değişim var ki ya bu değişimi doğru zamanda algılar adım atarsanız ya da adım atamazsanız durum kötüye gider. Böyle bir ortamda belediyecilik anlayışı da değişmeli" ifadelerini kullandı.

Değişimden kastını açıklayan Özhaseki, "Eskiden belediyelerdeki ihtiyaç su, arıtma tesisi vesaire idi. Şimdi çok farklı alanlarda belediyelerin kendilerini yenileyerek devam ettirmeleri gerekiyor. Belediye elbette altyapı ile uğraşacak, fakir fukaraya bakacak ancak hızla rekabetin yaşandığı çağda, turizm, ticaret, sanayi, sanat alanında rekabet devam ediyor. Belediyeler meslek erbaplarıyla kol kola girerek şehri ileriye taşıyacak plan ve program yapmalı. Belediyenin yol yapmaktan başka işleri de var" diye konuştu.

Programın sonunda Bölge’de yer alan Küçükpazarlı Havacılık firmasının üretim tesisini gezen Özhaseki, firma yetkililerinden fabrikada yapılan üretim faaliyetleri hakkında bilgiler aldı.


Galeri

MEHMET ÖZHASEKİ ASO 1.OSB’DE SANAYİCİLERLE BULUŞTU
MEHMET ÖZHASEKİ ASO 1.OSB’DE SANAYİCİLERLE BULUŞTU
MEHMET ÖZHASEKİ ASO 1.OSB’DE SANAYİCİLERLE BULUŞTU
MEHMET ÖZHASEKİ ASO 1.OSB’DE SANAYİCİLERLE BULUŞTU

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top