17.09.2021

ASO 1.OSB’de İstihdam Seferberliği

Sincan sanayi havzasında yaşayan vatandaşların bölgedeki istihdam olanaklarından haberdar olması için “Herkese Meslek, Herkese İş-Sincan Sivil Toplum Diyaloğu Toplantısı” ASO Sürekli Eğitim Merkezi’nde (ASOSEM) gerçekleştirildi.

Toplumla yakın iletişime sahip olan muhtarlar, din görevlileri, sivil toplum kuruluşları, meslek odası temsilcileri, gençlik derneklerinin yöneticilerinin katıldığı toplantıyla Sincan bölgesinde ikamet eden vatandaşların ASO Sürekli Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen meslek edindirme kurslarından ve sanayi işletmelerindeki iş imkanlarından haberdar olması amaçlanıyor.    

İşsizlikle mücadelede örnek bir çalışma olması planlanan toplantının ardından muhtarlar ve din görevlilerinin, ASO tarafından dağıtılan tanıtım afişlerini ve iletişim bilgilerini mahallelere asması hedefleniyor.

ASO Sürekli Eğitim Merkezi (ASO-SEM) konferans salonunda düzenlenen programa, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Sincan Kaymakamı Abdullah Küçük, ASO-SEM Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Tütek, ASO 1.OSB Bölge Müdürü Cüneyt Çalık, Sincan İlçe Jandarma Komutanı Engin Ölmez, Sincan İlçe Emniyet Müdürü Bülent Albayrak, Sincan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım, Sincan İlçe Müftüsü Mevlüt Topçu ve çok sayıda muhtar, din görevlisi ile sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir burada yaptığı konuşmada, işletmelerin en önemli varlıklarının insan kaynağı olduğunu dile getirerek, “Buradaki herhangi bir fabrikayı alsak, içindeki insanları dışarı çıkarıp, herkesin tazminatlarını ödeyip sağa sola dağıtsak, geriye sadece eski yıpranmış bir bina kullanılmış ve tezgahlar kalır. Bir firmanın değerini oluşturan; o firmanın yaptığı cirodur, pazardan aldığı paydır, o firmanın çıkardığı ürünlerdir. Bunlar da ancak insanlarla bir araya geldiği zaman, yani insanın dokunuşu ile vücut bulan şeylerdir. Bu anlamda insan çok önemli” ifadelerini kullandı.

ASO-SEM Başkanı Serdar Tütek de şunları söyledi:
“ Bugün ASO-SEM için gönüllü kişilere daha hızlı ulaşabilmede sizlerin desteği için buradayız. Amacımız Türk sanayisinin verimini ve kalitesini artıracak nitelikli kişileri beraber yetiştirmek. Eğitimin önemi için buradayız. Daha büyük Türkiye için buradayız.”
 Mesleki eğitimin kendileri için neden önemli olduğunu açıklayan Tütek, “Fabrikalarımızda makinelerimiz, binalarımız ve birtakım değerlerimiz var. Fabrikalardaki bizim için en değerli şey, oradaki insan kaynağı. Geri kalan her şeyin tamamı en fazla yüzde 10’luk bir teferruat. ” diye konuştu.

 Sincan Kaymakamı Abdullah Küçük, ASO-SEM Konferans Salonu’nda Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük harflerle işlenmiş, “Endüstrileşmek, en büyük milli davalarımız arasında yer almaktadır” sözünü işaret ederek, “Gerçekten bu hedefe 1923’ün daha cumhuriyetin ilan edilmediği dönemde 17 Şubat-4 Mart İzmir’de harpten yeni çıkıldığı dönemde iki haftadan fazla süren İzmir İktisat Kongresi ile başladı. Yani sanayileşmek cumhuriyetin en önemli hedeflerindendi. Çünkü tam bağımsızlık için yerli ve milli sanayiye ihtiyaç vardı” dedi.

Konuşmaların ardından, ASO-SEM’den mezun olanlar örnek olmak amacıyla, yaşam hikayelerini anlattı. Ardından ASO-SEM mezunlarının tamamını temsilen 3 öğrenciye ASO-SEM Mezuniyet Belgesi takdim edilerek toplu hatıra fotoğrafı çekildi. Program, muhtarlara, din görevlilerine ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine ASO-SEM’de bulunan atölyelerin ve kursların gezdirilmesi ile sona erdi.

Galeri

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top