27.08.2021

ASO-SEM VE KALYON AKADEMİ ARASINDA YENİLENEBİLİR ENERJİ ALANINDA NİTELİKLİ ELEMAN İÇİN İŞBİRLİĞİ

Kalyon PV Solar Akademi ve ASO Sürekli Eğitim Merkezi (ASO-SEM) işbirliğiyle Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde nitelikli personel yetiştirilmesi konusunda yol haritasının belirleneceği çalıştay düzenlendi.

Kalyon Akademi de gerçekleşen çalıştaya ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Kalyon PV İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ersan Tüfekçi, ASO1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek ,ASO 1.OSB Bölge Md.Yrd.Kamil Sunal,Kalyon PV Solar Akademi Müdürü Yusuf Arayıcı ve  ASO-SEM Müdürü Ruhi Kılıç katıldı.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada ekonominin temel girdilerinden olan enerjinin üretimi, verimliliği ve Ar-Ge çalışmalarının inovasyon için altyapı sağlayacağını ifade ederek, “Özellikle yenilebilir enerji alanında yüksek mesleki yeterlilikler kazanmış nitelikli personel konusunda işletmelerin desteklenmesi ülkemiz sanayisi için vazgeçilmez önemdedir” dedi.

Kalyon PV İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ersan Tüfekçi de ingot, kütük, hücre ve modül olarak dört ana fabrikada dört farklı ürün üretiminin yapıldığını söyledi.

Üretim dinamiklerinin benzerlerinden farklı olduğu bir fabrikalarda üretim gerçekleştirdiklerini ifade eden Tüfekçi, "400 milyon dolarlık bir yatırımla toplamda 100 bin metrekare alanda hizmet veriliyor. Ürünlerin yerlilik oranı yüzde 75 seviyesinde. Bu fabrikanın 345 milyon dolar ithalat ikamesi bulunuyor. Bu fabrikayı yaparak bu öz sermayenin Türkiye'de kalmasını sağladık. 100 milyon dolarlık da bir ihracat hedefimiz var." değerlendirmesinde bulundu.

ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek ise ASO 1.OSB’nin faaliyetleri ve ASO-SEM’in çalışmaları hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Konuşmalardan sonra ASO Başkanı Özdebir, Kalyon PV İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Tüfekçi ve ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar YT birlikte fabrikanın üretim tesislerini gezerek incelemelerde bulundu.

Galeri

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top