01.07.2021

ASO TEKNİK KOLEJİ’NDE MEZUNİYET SEVİNCİ

2020-2021 eğitim-öğretim yılını tamamlayan ASO Teknik Koleji öğrencileri mezuniyet heyecanı yaşadı. Düzenlenen törende 120 öğrenci diploma aldı.

ASO 1.OSB konferans salonunda gerçekleşen törene ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Akdaş, Başkan Vekili Mustafa Bozkurt, Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, Bölge Müdürü Cüneyt Çalık, Md Yrd.Kamil Sunal, ASO Eğitim Kurulu üyeleri, sanayiciler, veliler ve öğrenciler katıldı. 

“Sadece ülkemizdeki değil, artık bütün dünyadaki rekabeti düşünmek zorundasınız”

Törende konuşan ASO Başkanı Özdebir, mezun olan öğrencilerin hayatlarında yeni bir dönüm noktasına geldiklerini belirterek, üniversite sınavlarında başarılı sonuçlar alacaklarına inandığını söyledi. ASO Teknik Koleji’nin kurulması aşamasında “Asıl Olan Eğitim” sloganını benimsediklerini ifade eden Özdebir, "Bugün hayatınızdaki çok önemli dönüm noktalarından birisindesiniz.  Hafta sonu üniversite sınavlarına girdiniz. Bundan sonra da sizi hayata hazırlamaya devam edecek olan üniversite eğitiminize başlayacaksınız.  Bundan sonraki süreçte önemli olan sizin ne kadar akademik eğitim aldığınız değil.Çünkü internetin,cep telefonlarının ve bilgisayarların yaygınlaşmasıyla birlikte bilgiye erişmek artık çok kolay hale geldi.Önemli olan bu değişimin içerisinde var olabilmek ve yarışabilmek. Artık, ülkelerin rekabetinin dışında, kişilerin dünya rekabetinden bahsetmek mecburiyetindeyiz.  Sadece ülkemizdeki değil, artık bütün dünyadaki rekabeti düşünmek zorundasınız. Ne bildiğiniz değil, önemli olan o bildiklerinizle ne yapabildiğiniz, o bilgiyi nasıl faydaya çevirebildiğiniz.” Dedi.

ASO Teknik Koleji önceki mezunlarının başarılarına da dikkat çeken Özdebir, öğrencilere tavsiyelerde  bulunarak, “Belki başka şehirlere gideceksiniz. Bir kısmınızın yanında anneniz babanınız olmayacaklar. İlk defa hürriyet alanınız ve serbestliğiniz genişleyecek. Ama lütfen dikkat edin lütfen ailelerinizi ihmal etmeyin. Babamın bana dediği gibi ‘ah edersin zaman etmez’. Onları kaybettiğimiz zaman değil, onlar hayattayken kıymetini bilin ve onların  yaşamış oldukları  tecrübelerden istifade etmeye çalışın. Bu ülkenin gerçek serveti sizlersiniz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk onun için Cumhuriyet’i sizlere emanet etmiş. Bütün değerlerimize, Cumhuriyetimize, devletimize, ailelerinize sahip çıkmanızı istiyorum. Hepinizi tebrik ediyorum Yeni çıkacağınız yolda hepinize başarılar diliyorum Sağ olun var olun iyi ki varsınız” diye konuştu.

“Vatanınıza, ülkenize ve milletinize bağlı olun, onu yüceltmek için çalışın”

ASO 1.OSB Başkanı Niyazi Akdaş ise konuşmasında sanayicilerden oluşan bir yönetim kurulu tarafından yönetilen ve diğer eğitim kurumlarından farklı olması için yıllardır büyük emek harcanan ASO Teknik Koleji’nin ülkemizdeki klasik “meslek lisesi” eğitiminin ötesine geçmek ve geleceğin bilim insanlarını, Türk sanayisinin ihtiyaç duyduğu donanımlı ve yüksek ahlaklı üretken ve yenilikçi mühendisleri ve teknisyenleri yetiştirme hedefleri ile kurulduğunu söyledi. Teknolojinin getireceği yeni gelişmelere genç nesli hazırlamak sanayicilerin  ve eğitimcilerin en önemli görevi olduğunu belirten Akdaş,”Akıllı fabrikaların,  makinelerin ve robotların hayatımıza girdiği yeni dijital hayatta yeni teknolojileri, yeni dijital gelişmeleri çok iyi kavramak ve yeni projeler üretmek zorundayız. Ülke olarak bizi hedeflerimize taşıyacak sizlerin milli ve manevi değerlerin bilincinde, sosyal ve kültürel yönü güçlü, bugünü yaşayan ve geleceği planlayan niteliklere sahip olduğunuza yürekten inanıyorum. Bugün hayatınız boyunca hiç unutmayacağınız sayılı günlerden biri olacak. Üniversite hayatınızda hepinize başarılar diliyorum. Başarılarınız daim olsun. Yolunuz ve bahtınız her zaman açık olsun. ASO Teknik Koleji olarak, mezun olan geçlerimizi yürekleri vatan ve millet sevgisi dolu, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı sağlam karakterli, sorumluk sahibi, yarınlarımızı emanet edebileceğimiz bireyler olarak hazırlama gayreti içinde olduk. Sizlerinde aldığınız bu eğitimi daha iyi noktaya getireceğinizden şüphem yok. Vatanınıza, ülkenize ve milletinize bağlı olun, onu yüceltmek için çalışın. Bu ülkenin ve milletin menfaatleri sizlerin ortak paydası olsun. Sizlere yeni hayatınızda başarılar diliyorum."diye konuştu.

“Çalışmadan başarıya ulaşmak mümkün değil”

ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek ise konuşmasında okul notunun ve hayat notunun aynı olmadığını belirtti. Tütek,” Bundan sonraki eğitim hayatınızda sadece sınavlardan iyi not almaya çalışmak değil,üniversite hayatınızda mutlaka proje bazlı ve etkinlik bazlı çalışmalara özen gösterin.Okulunuz bittiğinde hazırlayacağınız CV’nizde minimum 1 sayfa proje-etkinlik yazabilecek olun.Kendi sektörünüzdeki önemli kişilerle öğrenci iken tanışmış olun.Hocalarınız ile birlikte gerçek sektör ile ilgili olan projelerde mutlaka yer alın.Unutmayın yarın okul bitip işe gireceğiniz zaman,büyük ihtimal ile hiç kimde ne sınav ne de geçiş notlarınızı sormayacak sizden.Çalışmadan başarıya ulaşmak mümkün değil.Bugün başarılı olmuş herkes ama herkes inanın çok çalışmıştır.Elon Musk bir konuşmasında şöyle diyor,”Hastayken çalışıyorum,yorgunken çalışıyorum,üzgünken çalışıyorum,ancak onlar bana bakıp şanslı diyorlar”.Tabi ki her çok çalışan da başarılı olamaz.İnanın bana sihirli değnek diye bir şey yok,en azından şu anda yok.İş hayatında saygınlık kazanmaya ve marka olmaya emek harcayın,o zaman zaten para da kazanacaksın.Sakın meslek seçiminde önceliğinizi para kazanma üzerine kurmayın.Biriktirdikçe kaybetmenin daha zor olduğunu sakın unutmayın ve genç yaşta iken,deneyin ve riske girin,başarırız olmaktan sakın korkmayın.En kötü ne olabilir bunu düşünün.İlerde keşke demeyeceğiniz bir hayatınız olsun.Önce mutlu olmayı,sonra başarıyı istememiz gerekiyor.Başarı bana göre birlikte yaşadığınız kişilerin,seninle yaşamaktan mutlu olmasından başka bir şey değil. Hepinize mutlu ve keyifli yarınlar diliyorum. Hayallerinize ulaşmanız dileğiyle” dedi.

Diploma heyecanını aileleriyle ve ASO Teknik Koleji’nin öğretim kadrosuyla paylaşan gençler, "ASO Teknik Koleji’nde 4 yıllık eğim sürecinde yüksek kabiliyet, çağdaş eğitim ve sosyal imkanlar çerçevesinde bir süreci geride bıraktık. Buradan aldığımız eğitimle ülkemize, milletimize hayırlı bir nesil olmak istiyoruz” dediler.

Diploma töreninde okul birincisi Rıdvan Uslu, ikincisi Yaren Uyar ve üçüncüsü Oğuz Kaan  Ergül’e ASO Başkanı Özdebir, OSB Başkanı Niyazi Akdaş ve ASO Eğitim Kurulu üyeleri tarafından diplomalarıyla birlikte çeşitli hediyeler verildi. Tören, temsili diplomaların dağıtılması ve keplerin fırlatılmasıyla sona erdi.

 

Galeri

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top