09.06.2021

ASO TEKNİK KOLEJİ ÖĞRENCİLERİNDEN YENİLENEBİLİR ENERJİ PROJESİ

ASO Teknik Koleji öğrencileri, Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle okulun çatısına kurulacak güneş enerjisi santraliyle, Endüstri 4.0 ve Yalın Üretim Tekniklerini kullanarak, kendi enerji ihtiyaçlarını karşılayacaklar.

Projenin açılışı için ASO 1. OSB' de gerçekleşen toplantıya Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ASO 1. OSB Başkanı Niyazi Akdaş, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit Çelik, ASO Yönetim Kurulu Üyesi Aytaç Dinçer, Hacettepe ASO 1.OSB Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Adil Binal, ilgili proje yöneticileri ve bölgede yer alan sanayiciler katıldı.

Toplantıda konuşan ASO 1.OSB Başkanı Niyazi Akdaş enerjinin, insanların yaşamının vazgeçilmez unsurlarından birisi olduğunu belirtti. Sanayi sektörü ve ihracatın en önemli girdisi olan enerji ihtiyacının "sürekli, kaliteli ve uygun maliyetle" karşılanmasının sanayiciler için büyük önem taşıdığını ifade eden Akdaş,” Son dönemlerde, enerji kaynaklarının tükenme tehlikesiyle birlikte çevresel sorunlar baş göstermiştir. Bu nedenle, işletmeler daha temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmiştir. Bunların başında güneş enerjisi gelmektedir. Türkiye’de güneş enerjisi; öncelikle yüksek potansiyeli, kullanım kolaylığı, yenilenebilir ve çevre dostu özelikleri ile diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına göre daha hızlı olarak yaygınlaşabilecek niteliktedir. Ankara Kalkınma Ajansı’nın finanse ettiği İleri Teknolojili Ürün Ticarileştirme ve İleri Teknoloji Alanında Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı Mesleki Eğitimde Endüstri 4.0 Yalın Üretim Temelli Yenilikçi Müfredat Uygulamaları Projesi kapsamında, 2021 yılında okulumuzda kurulan güneş enerjisi sistemi ile aylık fatura miktarının %10’unu karşılayarak, okuldaki elektrik ihtiyacının bir kısmının güneş enerjisi ile karşılandığını görmekteyiz. Yıllık elektrik enerjisi üretim miktarının 40 Mega Watt seviyesinde olmasını beklemekteyiz” dedi.

 

ASO Başkanı Nurettin Özdebir ise,  ASO 1.OSB’nin Ankara'nın üretim üssü ve aynı zamanda da bir eğitim kampüsü olduğunu belirtti. Özdebir,”Gençlerimizi ne kadar iyi yetiştirirsek, o kadar yüksek teknoloji yoğun işler yapabiliriz. Dünya rekabetinde daha fazla ihracat yapıp cari açığımızı kapatabiliriz. Yüksek teknoloji üretmek için nitelikli iş gücüne ihtiyacımız var. Bizler de bu ihtiyacı karşılamak için ASO Teknik Koleji’ni kurduk. Burada ülkemizdeki klasik “meslek lisesi” eğitiminin ötesine geçerek, geleceğin bilim insanlarını, mühendislerini yetiştiriyor, öğrencilerimizin her alanda donanımlı bireyler olmaları için var gücümüzle çalışıyoruz. Geleceği şekillendirecek, Türkiye’nin sanayi kuruluşlarının insan kaynağını karşılayacak öğrencilerimiz için hedeflerimiz, iyi bir akademik ve mesleki eğitim,  iyi bir yabancı dil öğretimi ve geliştirilmiş kişiliktir” diye konuştu.

Özdebir, Ankara Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle okulun çatısına güneş santrali kurduklarını belirterek, “Buradaki temel amacımız öğrencilerimiz atölyelerinde nasıl gerçek araçlarla eğitim görüyor ise gerçek güneş panelleriyle de hem açısıyla hem çeşitleriyle yerinde eğitim görecekler. Projeyle öğretmenlerimize ve öğrencilerimize yurt içinde güneş enerji sistemleri eğitimi verilecek. Öğretmenlerimize endüstri 4.0 ve yalın üretim teknikleri eğitimi, yalın üretim teknikleri uygulamaları, örnek bir fabrikanın incelenmesi eğitimleri verilecek. Öğrencilerimiz ayrıca, bölgede bulunan Model Fabrika’da endüstri 4.0 ve yalın üretim teknikleri eğitimleri alarak gidecekleri yerlere yalın kültürünü götürecek ve yerleştirecekler. Projemize destek veren Ankara Kalkınma Ajansı’na teşekkür ediyor, projenin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan ise Sincan Belediyesi içinde 5 OSB olduğunu ve bunların içinde en büyüğünün ASO 1. OSB olduğunu söyledi. Ercan, “ASO 1. OSB Yaklaşık 50 bin kişiye iş imkanı sağlıyor. Sincan Belediyesi olarak bu eğitim ve üretim kampüsüne elimizden gelen tüm desteği sağlıyoruz. Ülkemiz için önemli bir çalışmaya daha imza atan ASO Teknik Kolejini kutluyor, başarılar diliyorum” diye konuştu.

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit Çelik ise yaptığı konuşmada Ajansın faaliyetleri hakkında bilgiler vererek, ajans tarafından sağlanan desteklerin artarak  devam edeceğini belirtti. Çelik, ”Üretim ve ihracatıyla ülke ekonomisine katma değer sağlayan sanayicilere verdiğimiz destekler artarak devam edecek. ASO Teknik Kolejine verdiğimiz desteğin sonuçlarını yerinde görmemiz bizleri bir kez daha gururlandırdı. Bu motivasyonla yeni projelere destek vermek için tüm imkanlarımızı seferber ederek sanayicilerimizin ve öğrencilerimizin yanında olacağız dedi.

Özdebir, Akdaş ve Çelik daha sonra ASO Teknik Koleji çatısında kurulan güneş enerjisi santralini gezerek uygulama hakkında bilgi aldılar.

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top