09.11.2020

ANKARA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. NECDET ÜNÜVAR ASO 1.OSB’Yİ ZİYARET ETTİ

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve akademisyenlerden oluşan heyet, Ankara Sanayi Odası (ASO) 1.Organize Sanayi Bölgesini (OSB) ziyaret etti. Ziyarette 2020-2021 eğitim/öğretim yılına başlayan Ankara Üniversitesi 1.Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu’nun faaliyetleri ve ortak işbirliği konuları ele alındı.

ASO 1.OSB Başkanı Niyazi Akdaş ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarete Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın yanı sıra, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ayşen Apaydın, Prof. Dr. Ercan Bayazıtlı, Prof. Dr. Hasan Serdar Öztürk, Prof. Dr. Hicabı Kırlangıç, Ankara Üniversitesi MYO Koordinatörü Pof. Dr. Timur Gültekin, İdari ve Mali İşler Başkanı Genel Sekreter Vekili Muammer Kurt, Ankara Üniversitesi, 1.Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr. Ziya Telatar, ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek Bölge Müdürü Cüneyt Çalık, Müdür Yardımcısı Kamil Sunal ve çok sayıda akademisyen katıldı. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Akdaş, ASO 1.OSB’de yer alan sanayiciler olarak öncelikli hedeflerinin yüksek katma değerli ve ileri teknolojiye dayalı ürünlerin üretiminde yoğunlaşmak ve bu ürünleri üreten işletmelerin sayısını artırmak olduğunu söyledi. Akdaş, ASO 1.OSB’nin ekonomiye katkısı ve gerçekleştirdiği eğitim faaliyetleriyle ülkemizin önde gelen Organize Sanayi Bölgeleri arasında yer aldığını belirtti. Bölgede gerçekleştirilen eğitim faaliyetleri ve Ankara Üniversitesi 1.Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu’nun çalışmaları hakkında bilgiler veren Akdaş, şöyle konuştu:
“Bölgemizde sadece Ankara’ya değil Türkiye’ye de örnek olacak 7 farklı okulumuz var”

ASO 1.OSB Yönetim Kurulu olarak sanayicilerimize ve yaklaşık 50 bin iş ortağımız olarak gördüğümüz çalışanımıza fayda sağlayacak her türlü katkıyı vermek adına çalışmalar yapıyoruz. Eğitim bunların içinde önemli bir yer kaplıyor.  Yaşadığımız bilgi çağının öncüleri arasında yer alabilmek için ülkemizin geleceğine değer katan, lider, yenilikçi ve vatansever bireyler yetiştirmek zorundayız. Bizi teknoloji çağının öncüsü yapacak olan kurumların başında üniversiteler gelmektedir. Ankara Üniversitesi, dünya standartlarında mesleki eğitim ekipmanlarıyla öğrencilerimize en son teknolojiyle eğitim alma imkânı tanıyor olmanın yanı sıra Türkiye'nin önde gelen eğitim kadrosuyla gençlerimizi emin ellerde meslek hayatına hazırlayan bir üniversitemiz. Ankara Üniversitesi ile birlikte hayata geçirdiğimiz MYO projemiz, Türkiye de bir ilk olacak ve Endüstri 4.0 sürecinde sanayicilerimize, teorik ve pratik bilgiye sahip genç nesillerin yetiştirilmesini sağlayacak. Sanayicilerimiz ile akademisyenlerimizin daha fazla bir araya gelerek Ankara sanayisi ve ASO 1.OSB için faydalı olabilecek projeler hakkında bilgi alış verişinde bulunması gerekiyor. Ankara Üniversitesi ile Bölgemizde yeni bir okulun inşaatı ile ilgili görüşmeler yapıyoruz. En kısa zamanda yeni binasında eğitim verecek bir Meslek Yüksekokulu olacak. Bölge Yönetimi olarak Ankara Üniversitesi’ne her konuda destek vermeye hazırız."

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ise Ankara Üniversitesi olarak sanayicilerin eğitim ve üretim noktasında yaşadığı zorlukları azaltmak için akademik anlamda gereken tüm destekleri vermeye hazır olduklarını söyledi.
Ankara Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin İlk Üniversitesi

ASO 1.OSB’nin eğitim kurumları ve ülkemizin önde gelen sanayi kuruluşlarına ev sahipliği yapması açısından hem Türkiye'ye hem dünyaya örnek gösterilebilecek bir organizasyon olduğunu vurgulayan Ünüvar, "OSB’lerde yer alan sanayicilerimiz büyük fedakarlık örneği göstererek ülkemizin ve milletimizin geleceğini inşa ediyor. Ara eleman değil, aranan eleman yetiştiriyorsunuz. Eğitim her alanda çok önemli. Ankara Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk üniversitesi. Bizlerde geçmişi başarılarla dolu olan Ankara Üniversitesi’ni bir adım daha ileri götürmek için gece gündüz çalışıyoruz. Güzel ahlaklı ve bilgili nesiller yetiştiriyoruz. ASO 1.OSB’ de faaliyete geçen okulumuz bizim için çok kıymetli. 10 yıl önce adını hiç duymadığımız meslekler bugün hayatımızın içinde. Bugünün popüler meslekleri 10 yıl sonra belki de olmayacak. O yüzden geleceğin mesleklerine göre planlama yapmamız gerekiyor. Ankara Üniversitesi olarak bugünü değil geleceği düşünmek zorundayız. Dijital Fabrika Teknolojileri Programı işletmelerde Endüstri 4.0 süreçlerine geçiş faaliyetleri kapsamında otomasyon sistemleri ve dijital dönüşümü gerçekleştirebilecek eleman yetiştirecek. Burada başarılı olabilmemiz için fiziki yapı, donanım ve nitelikli insan gücüne ihtiyacımız var. Eğitime vermiş olduğunuz değerli katkılar için sanayicilerimize teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte gerek toplantılar, gerekse ziyaretlerle işbirliklerini geliştirmeye yönelik ziyaretlerimiz devam edecek” diye konuştu.

Bölge Müdürü Cüneyt Çalık ve Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr. Ziya Telatar da eğitim faaliyetlerine ilişkin birer sunum gerçekleştirdiler.Program, Ankara Üniversitesi 1.Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu’nun,  derslik, atölye ve uygulama alanlarının gezilmesiyle sona erdi.

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top