12.08.2020

HİDROMEK DÜNYANIN İLK ELEKTRİKLİ VE LASTİK TEKERLEKLİ YERLİ VE MİLLİ EKSKAVATÖRÜNÜN ÜRETİMİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

ASO 1.OSB üyesi Hidromek tarafından üretilen HICON ailesinin ilk üyesi HICON 7W, akıllı, ekonomik ve çevre dostu bir elektrikli şehir ekskavatörü olarak geliştirildi.Yüzde 100 elektrikli motora ve bataryaya sahip olan HICON 7W'da hidrolik sistem de buna göre tasarlandı. Enerjisini yeni nesil lityum-ion bataryalarda depolayan HICON 7W'da, araç ve kullanıcı güvenliğini sağlamak için bataryaların bulunduğu yüksek voltaj (HV) alanının araç arkasında muhafaza altına alındığı kaydedilirken, servis noktalarının da istenildiği an kolayca ulaşılması için elektrikli kaput altında toplandığı belirtildi.

HICON 7W'nin, sahip olduğu elektrikli motoru sayesinde, daha sessiz, daha verimli ve çevre dostu olmasıyla öne çıktığı da kaydedilirken, sıfır emisyonlu olması ve kompakt boyutları ile çevresel etkiyi azaltan HICON 7W'nin, şehrin birçok noktasında kolaylıkla kullanılabileceği ifade edildi.Tek şarjla 8 saat kullanım sağlayacak olan HICON 7W, araç şarj istasyonlarında kolaylıkla 3,5 saatte tam şarj olabilecek, hızlı şarj ile 1 saat 30 dakika içinde yüzde 100 doluluğa ulaşabilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hidromek tarafından üretilen yerli ve elektrikli Ekskavatör'ü ilk kez kullandı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli'nin Gebze ilçesinde TÜBİTAK Mükemmeliyet Merkezleri'nin açılış töreni öncesi, 2016'dan bu yana TÜBİTAK'ın desteğiyle geliştirilen 7 ton ağırlığında, lastikli ve elektrikli olmasıyla dünyadaki ilk ve tek şehir ekskavatörü Hidromek HICON 7W'yi inceledi. İncemelere Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ,TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ve Hidromek Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bozkurt katıldı.

Elektrikli Ekskavatör'ü kullandıktan sonra basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Hidromek firmamızın ekskavatörünü kullanarak bir iftihar vesilemizi gördük. Dünyada ilkler arasında yer alan Hidromek firmamız bizim iftihar vesilemizdir. Bizler de gerek ülkemizde gerek dünyada tanıtımını yapacağız" dedi.Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekilere Hidromek Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bozkurt tarafından bilgi verildi. Elektrikli olmasının birçok avantajı olduğunu ifade eden Bozkurt, " HICON 7W 7 ton ağırlığında. Yaklaşık 600 kilo civarında pil paketi var. Yerli olarak geliştirdik. Pil paketi yüksel voltaj ile çalışıyor. Makinenin çalışmasını sağlayan tüm yazılımlar yerli. 2016 yılında bu projeye başladık. İki tane uluslararası tasarım ödülü kazandı. 8 saat tam şarjda kullanılabiliyor. 3.5 saatte normal, 1,5 saatte hızlı şarjda şarj edilebilecek. Şehir içindeki hızı 30 kilometre" diye konuştu.

ASO 1.OSB Bölge Müdürü Cüneyt Çalık da ASO 1. OSB'de 331 firmanın üretim yaptığını ve Türkiye'nin önemli bir üretim merkezi olduğunu belirterek şöyle konuştu:” Ülkemizin en önemli organize sanayi bölgelerinden biri olan ASO 1.OSB, dökümden savunma sanayine, havacılıktan raylı sistemlere, makine imalattan plastik sanayine kadar yaklaşık 30 sektöre ev sahipliği yapmaktadır. ASO 1.OSB’de yer alan sanayicilerimiz bugün yurt içi ve yurt dışında büyük başarılara imza atarak, üreterek büyüyor ve ülkemize bunun haklı gururunu yaşatıyor. Dünyanın ilk elektrikli ve lastik tekerlekli yerli ve milli ekskavatörünü üreterek Türkiye’yi gururlandıran Bölge üyemiz Hidromek çok büyük bir başarıya imza attı. Başarılarıyla bizleri gururlandıran Hidromek’i yürekten kutluyorum. Bu başarı Bölge firmalarımıza yeni başarı hikayeleri yazmak adına önemli bir motivasyon aracı olacaktır” dedi.

Galeri

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top