28.07.2020

ÖZBEKİSTAN CUMHURİYETİ BAŞBAKAN YARDIMCISI SARDOR UMURZAKOV ASO 1.OSB’Yİ ZİYARET ETTİ

Özbekistan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Sardor Umurzakov ve beraberindeki heyet Ankara sanayisini yakından incelemek amacıyla ASO 1.OSB’yi ziyaret etti. Ziyarette Türkiye ve Özbekistan  arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve olası işbirlikleri konuları ele alındı.

 ASO 1. OSB Başkan Vekili Mustafa Bozkurt’un ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarete, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, Özbekistan Yatırımlar ve Dış Ticaret Bakan Birinci Yardımcısı Laziz Kudratov, Özbekistan Dışişleri Bakan Birinci Yardımcısı Farhod Arziyev, Özbekistan'ın Ankara Büyükelçisi Alişer Azamhocayev, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf İnce, ASO 1.OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, Bölge Müdürü Cüneyt Çalık, Müdür Yardımcısı Kamil Sunal ve birçok iş insanı katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Başkan Vekili Bozkurt, Özbek heyeti ASO 1.OSB’de ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, gerçekleştirdikleri ziyaret için konuk bakana teşekkür etti. Özbekistan ile olan ticari ilişkilerin her geçen gün olumlu yönde geliştiğini de sözlerine ekleyen Bozkurt, Özbekistan ile sanayi alanında işbirliğinin geliştirilmesi konusunda her türlü desteğe hazır olduklarını belirtti.

Konuşmasına salondaki davetlilerin yaklaşan Kurban Bayramı'nı tebrik ederek başlayan Umurzakov, "Biz, Türkiye'yi yüksek siyasi, ekonomik ve kültürel potansiyele sahip stratejik ortak devlet ve bizim için uluslararası meydandaki güvenilir ve önemli ortak olarak görüyoruz." diye konuştu.

Karşılıklı saygı ve güven ilkelerine dayalı ilişkilerin, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin daha da geliştireceğine inandığını kaydeden Umurzakov, bugüne kadar yapılan yüksek düzeyli görüşmeleri olumlu gördüğünü ve bu görüşmelerin gelenek haline gelmesi gerektiğini, ikili ilişkilere yeni kalkınma ve ivme kazandırılması gerektiğini söyledi.

Umurzakov, Özbekistan'ın hızlı adımlarla Orta Asya'da kendi yerini sağlamlaştırmaya devam ettiğini kaydetti. Özbekistan’ın pazar ekonomisine dönük geniş reformlar gerçekleştirdiğine dikkati çeken Umurzakov, 2019'da yabancı yatırımcıların himayesini korumak amacıyla kanuni düzenlenmeye gidildiğini ve vergi sistemini de geliştirdiklerini ifade etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, konuk heyete Türkiye sanayisi ve Organize Sanayi Bölgeleri hakkında genel bilgiler verdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan ise Özbekistan'ın sanayi alanında yapacağı bütün atılımlarda Türkiye olarak her türlü desteği sağlamaya, her türlü birikimi paylaşmaya hazır olduklarını belirtti.

ASO 1.OSB Bölge Müdürü Cüneyt Çalık da Türkiye’de sanayi bölgeleri ve teşvik programları hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Konuşmalardan sonra Bölgede yer alan Hidromek, Park Kent Mobilyaları ve Serdar Plastik fabrikalarını gezen konuk heyet Ankara sanayisini yakından tanıma fırsatı buldu.

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top