25.06.2020

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK ASO 1. OSB'Yİ ZİYARET ETTİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) son teknoloji cihazlarla üretim gerçekleştiren Dinçsa İlaç ve 6 kıtada 100'ün üzerinde ülkede makineleri çalışan  Hidromek firmasının üretim tesislerini gezerek yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Varank’ı, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ASO 1.OSB Başkan Vekili Namık Kodaman, Hidromek Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bozkurt, Dinçsa İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Aytaç Dinçer ve Bölge Müdürü Cüneyt Çalık karşıladı.

 İlk olarak Dinçsa İlaç fabrikasının üretim birimlerinde incelemelerde bulunan Varank, Dinçer'den üretim süreçlerine ilişkin bilgi aldı.

Varank, ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, özellikle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede ilaç ve medikal sanayisinin ne kadar değerli olduğunun tekrar ortaya çıktığını söyledi. Bu anlamda Türkiye’de Kurulu altyapısı olan güçlü ilaç sanayi firmaları bulunduğuna işaret eden Varank, Dinçsa'nın da bunlardan biri olduğunu dile getirdi. Varank, Türkiye'de yerli ilaç sanayisinin istenilen kapasitelerde olmadığına dikkati çekerek, kapasite oranlarının yükseltilmesi gerektiğini bildirdi.

Bunun için ilaç sanayisini desteklemeye devam edeceklerini vurgulayan Varank, şöyle konuştu:

“Ülkemizdeki ilaç sanayisini desteklemeye devam edeceğiz”

"Türkiye'de yerli ilaç sanayisi ve tıbbi teknolojilerin geliştirilmesini milli bir mesele olarak görüyoruz. Bu alanları, ekonomik ve sağlık alanında bağımsızlığımızın önemli bir merhalesi olarak değerlendiriyoruz. Dolayısıyla ülkemizdeki ilaç sanayisini desteklemeye devam edeceğiz."

Bu alanda Ar-Ge faaliyetlerini desteklemenin yanı sıra, Bakanlığın yatırım teşvikleri ve KOSGEB aracılığıyla da destek sağladıklarını hatırlatan Varank, ilaç ve kimya sanayisine 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi'nde de özel bir başlık açtıklarını kaydetti.

“Ankara Türkiye’de medikal sanayiinin en güçlü olduğu kentlerimizden birisi”

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir de, pandemi sürecinin ardından tüm gözlerin medikal sektör ve ilaç sanayiine çevrildiğine dikkat çekerek, “Ankara Türkiye’de medikal sanayiinin en güçlü olduğu kentlerimizden birisi. Pandemi süreciyle birlikte birçok firmamız yeni ürün çalışması ve yeni yatırım girişimlerine başladı. Bu süreç ilaç sektörünün önemini de bir kez daha ortaya koydu. Bu sektöre de biraz yoğunlaşmamız lazım. Ben Aytaç Bey’e Türkiye’nin en modern en yüksek teknolojili bu tesisini hem Ankara’ya hem ülkemize kazandırdığı için teşekkür ediyorum. Bu tip yatırımların desteklenmesi lazım. Sanayi Bakanlığımız da şu anda tam bunu yapıyor” diye konuştu.

“Türkiye her türlü ilacı yapabilecek imkana sahip”

Aytaç Dinçer de Kovid-19 sebebiyle dünyada sıkıntılı bir süreçten geçildiğini ifade ederek, Türkiye’nin salgınla mücadelede en başarılı ülkelerden biri olduğunu söyledi. İlaç sektöründe de Türkiye’nin kalite ve kabiliyet açısından dünyadaki sayılı ülkelerden biri olduğunu belirten Dinçer, “Bugün görüldü ki eğer bir ülke kendi ilacını kendi yapmazsa çok sıkıntı yaşıyor. Türkiye her türlü ilacı yapabilecek imkana sahip. Devletimiz de bize bu imkanları veriyor” dedi.

Bakan Varank'ın ASO 1.OSB’de ikinci durağı Hidromek fabrikası oldu. Firmanın üretim yerlerini gezen Varank, fabrikanın Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bozkurt’tan üretim süreci hakkında bilgi aldı. 

Ziyaretin devamında Bakan Varank, fabrikada üretilen Ekskavatör ve Silindirleri Hidromek yetkilileri eşliğinde bir süre kullandıktan sonra, Hidromek çalışanları ile birlikte toplu fotoğraf çekildi.

Galeri

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN

Top